Magic spoon cereal pricing and clever copy

They cleverly chose to use cost per bowl vs the cost per box. They charge $5-7 for a box of cereal. When pricing by serving size (bowl) they made their cereal appear cheaper.

I can see this working well with the health conscious buyer as they are more prone carefully read the serving sizes to better track there nutritional intake.

 

Visit Link

1945 Old Gold “Irritated” Ad

This ad from 1945 is hilarious in this day and age, but the reason it’s SwipeFile-worthy is how well they depicted “irritation” of the man in the picture 😂

Above the fold copy with clear headline

I love complicated tech Saas companies with simple. The bold typeface headline catches your attention quickly and the sub explains what they do. The Producthunt badge gives instant social proof.…